Особливості догляду за бройлерами

Розміщено 03.06.2015

Матеріал з газети “Рідне село”

Бройлер – це птиця, про яку напрошується сказати так: і хочеться, і колеться… З одного боку – це чудове дієтичне м’ясо, яке досить швидко «виростає», з іншого – отримати бажаний результат виходить не завжди. Як саме треба доглядати за цими курками, газеті розповів головний зоотехнік ООО «Ландгут Бройлер» Денис Жаріков

bro_poilka

– І справді, бройлери дуже вибагливі до умов утримання та якості кормів, – підтверджує Денис Михайлович. – Але ж і результати, за умови виконання всіх правил, маємо високі. Є такий вислів: якщо хочете довго їздити на «Мерседесі», купуйте найкращий бензин та добре доглядайте за автомобілем. Так само і з бройлерами.
Народжуються всі курчата однаковими – вагою близько 42 грамів. Але потім бройлери ростуть утричі швидше, даючи добовий приріст до 60 г та більше, тоді як звичайні додають у вазі не більше 20 грамів. Бройлерів відгодовують 40 днів. За цей час вони набирають не менше 2-2,5 кг. Звичайні кури наздоганяють їх лише у віці 5-6 місяців.
– Люди часто вважають, що бройлер – це порода, – каже Денис Жаріков. – Але насправді це гібрид, отриманий шляхом схрещування порід корніш та плімутрок. Він дуже вигідний з економічної точки зору, оскільки на кіло живої ваги витрачається лише 1,5-1,7 кг корму. Інші кури потребують не менше 3-5 кг.

Обов’язкові умови утримання

Біобезпека. Потрібно максимально обмежити доступ сторонніх осіб. Гризуни й інші птахи неприпустимі поряд із бройлерами. Особливо небезпечні водоплавні птахи, бо вони часто переносять сальмонелу. Також не можна утримувати різновікове поголів’я разом. Вирощувати бройлерів треба за принципом «все зайнято – все порожньо». Це означає, що курчат одного віку (максимально припустима різниця у віці – три дні) посадили в чисте, продезінфіковане приміщення, ростили протягом 35-60 днів та забили. Потім знову все почистили та завезли нову партію.
Санмінімум. На сучасних птахокомплексах, де вирощують курчат-бройлерів у промислових масштабах (сотні і тисячі тонн м’яса у рік), є ветеринарно-санітарні вимоги, дотримуватися яких обов’язково для всіх – від робочого до директора. Перш ніж зайти до приміщення, де утримується поголів’я птиці, потрібно пройти санпропускник, зняти весь одяг, взуття та залишити їх на «брудній» половині санпропускника. Після цього прийняти душ, перейти на «чисту» половину та одягти спеціальний одяг та взуття. На вході в кожне приміщення обов’язково є дезінфекційний килимок для взуття та дезінфекційний розчин для рук. Звичайно, в домашніх умовах неможливо повністю виконувати всі ці вимоги, але звезти до мінімуму ветеринарні ризики можливо.
Мікроклімат. Курчатам життєво необхідна температура 31-33 градуси, оптимальна вологість повітря 60-70%. Кожен день температура повинна знижуватись приблизно на пів градуса. Починаючи з віку в 25-30 днів та до забою нормальна температура для бройлерів стабільна – 20 градусів.
Вільний доступ до води та їжі з перших годин життя до самого забою. Корми і вода мають знаходиться на відстані не більше 1 метра від курчатка, щоб воно могло вільно все знайти при потребі. Є важливий технологічний показник для добових курчат – заповнен-ня зобу. Через 24 години після посадки майже в усіх курчат зоби мають бути наповнені кормом та водою (м’які при прощупуванні). Якщо цього немає – це порушення технології, потрібно негайно встановити причину та усунути її.
Не економити на кормах. Птахівники, які не мають досвіду роботи з бройлерами, часто роблять велику помилку – намагаються економити на кормах. Звичайно, якісні корми відомого виробника – задоволення не з дешевих, але для повного розкриття генетичного потенціалу бройлерів, швидкої та економічно вигідної відгодівлі курчат потрібно годувати спеціальними повнораціонними комбікормами (особливо в перші 2-3 тижні життя). Для того, щоб запобігти марним витратам кормів (засмічення послідом, втрати в підстилці тощо), краще використовувати спеціальні годівниці.

Наталія Федорова

Джерело


Повідомте друзям!